Sukces opatowskiej „Jedynki” na Festiwalu Piosenki Niezłomnej w Kielcach

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Opatowie Zuzanna Wiśniewska, Julia Sapała, Weronika Kucharska i Michał Bugała już po raz drugi uczestniczyli w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej w Krakowie – eliminacje wojewódzkie w Kieleckim Centrum Kultury. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie PASSIONART oraz Fundacja Armii Krajowej wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej.

Z wielkim entuzjazmem przygotowywali się do tegorocznych eliminacji. Motywowały ich do tego ubiegłoroczne sukcesy uczniów „Jedynki”. Julia Sapała, Weronika Kucharska, Michał Bugała zajęli wówczas – III miejsce, zaś Anna Surma I miejsce i nagrodę specjalną, którą był występ w koncercie galowym w Auditorium Maximum w Krakowie.

Wiedząc, że poziom wykonawców, uczestników festiwalu jest na bardzo wysokim poziomie, z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do wyboru repertuaru i opracowywania utworów już po zakończeniu poprzedniej edycji!

Solistka Zuzanna Wiśniewska, oraz trio: Julia Sapała, Weronika Kucharska, Michał Bugała z wielką pasją przygotowywali się do kieleckich przesłuchań festiwalowych.

Na szczęście jak zawsze nie zabrakło im talentu, entuzjazmu wspieranego przez żmudne ćwiczenia pod kierunkiem Magdaleny Szemraj - nauczycielki muzyki w SP nr 1 w Opatowie. Do Kieleckiego Centrum Kultury na przesłuchanie przybyli uzdolnieni wokalnie reprezentanci szkół województwa świętokrzyskiego. Ambitni artyści pokazali się od jak najlepszej strony. Wykazali się ogromnym profesjonalizmem. Jury oceniające występujących złożone z profesjonalistów p. Marcina Wróbla – Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i Akademia Muzyczna w Krakowie, p. Joanny Urbanowskiej – Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, p. Aliny Szwach – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Kielcach, miało trudny wybór. Musieli spośród bardzo zdolnych uczestników przesłuchania wybrać i wyróżnić tych najlepszych.

Uczniowie „Jedynki” stojąc przed jury musieli pokonać samych siebie – własne słabości, stres, strach i ciężar ogromnej presji związanej z ogromną konkurencją. Świadomość, że słuchają ich zawodowi muzycy była paraliżująca. Nie wolno było popełnić żadnego błędu! Podczas występu dali z siebie wszystko. Były łzy, wzruszenia i ogromne emocje. To wszystko zaprocentowało sukcesem. Tego dnia byli lepsi od przeszło 120 osób prezentujących się przed jury.

Zuzanna Wiśniewska zdobyła II miejsce w kieleckich eliminacjach i nominację do finałowych ogólnopolskich przesłuchań festiwalowych w Filharmonii Krakowskiej. Trio: Julia Sapała - solistka i instrumenty klawiszowe, Weronika Kucharska - flet poprzeczny, Michał Bugała - gitara elektro – akustyczna i gitara elektryczna otrzymało wyróżnienie. Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy, oraz gadżety ufundowane przez IPN Delegatura w Kielcach i Stowarzyszenie PASSIONART.

Zuzannę czeka teraz bardzo odpowiedzialne zadanie. Mimo młodego wieku, musi zaprezentować się bardzo dojrzale, musi zapanować nad stresem i musi bardzo mocno uwierzyć w siebie. Czeka ją nadal bardzo dużo ćwiczeń – mówi Magdalena Szemraj instruktorka i nauczycielka muzyki wokalistki.

Zuzia wraz ze swoją instruktorką cały czas pracują nad utworami, poświęcając na to każdą wolną chwilę. Analizują repertuar, jego interpretację, wszystkie elementy muzyczne, które wpływają na jakość wykonania i podniosą jego wartość. Zuzię czeka teraz wspaniała muzyczna przygoda, mam nadzieję, że także w tym roku scena Filharmonii Krakowskiej okaże się dla naszej uczennicy szczęśliwa. Życzymy sukcesów! – dodaje Anna Przygoda dyrektor opatowskiej „Jedynki”.

baner sipws1

75 ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA POLSKIEGO