ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W OPATOWIE

 Szkoła Podstawowa nr 1 w Opatowie jak co roku aktywnie angażuje się w obchody Światowego Dnia Zwierząt. Uczniowie klasy IV a i klasy IV c pod opieką nauczyciela przyrody pani Agnieszki Karnas zorganizowali pokaz swoich ulubieńców, które dzięki pomocy rodziców zostały przyniesione do szkoły. Były papugi, gołębie, chomiki, świnki morskie, rybki a największym powodzeniem cieszyły się koty. Dzieci z przejęciem prezentowały przyniesione przez siebie zwierzaki a także opowiadały jak wygląda codzienna opieka nad nimi. Można było zobaczyć i posłuchać ciekawostek o naszych milusińskich. W szkole zrobił się mały zwierzyniec. Taka lekcja przyrody zapadnie na długo w pamięci gdyż można było zobaczyć, pogłaskać, dotknąć tyle różnych zwierząt w jednym czasie. Przełamać wszelkie bariery poznania.

Dzień 4 października corocznie obchodzony jest jako Światowy Dzień Zwierząt. Data ta ma związek z faktem, że w tym dniu w Kościele powszechnym wspominany jest św. Franciszek z Asyżu, czyli patron zwierząt, ekologów oraz ekologii. Został ich patronem, ponieważ wyrzekł się chęci dominacji nad przyrodą i wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń.
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

baner sipws1

75 ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA POLSKIEGO