Nasze tradycje

Jarmark z zagranicznymi gośćmi

W sobotę i niedzielę, 2 i 3 czerwca, odbywał „Jarmark Opatowski” z udziałem gości zagranicznych z Węgier i Słowacji.

            Hymny trzech krajów

Burmistrz Andrzej Chaniecki przedstawił przybyłych gości, pięcioro z Węgier i czworo ze Słowacji. Przypomniał tradycje handlowe „wielkiego miasta Opatowa”, które rozwijały się już od wieków średnich. - Mieszkańcy byli tu zarówno gościnni, jak i zaradni – podkreślił. - Kolejni właściciele miasta tworzyli dobre warunki do bogacenia się ludzi. Kolosalne znaczenie miały przywileje świeckie i kościelne.  

W końcowej części swego wystąpienia wypowiedział znamienną formułę: - Jarmark uważam za otwarty, życzę dobrej zabawy i wielu atrakcji.

W imieniu samorządu Bercel na Węgrzech powitała wszystkich burmistrz Jánvári Andrásné. - Spotykamy się ze sobą, byśmy lepiej się poznali – powiedziała. - Młodzież odwiedza siebie, co jest olbrzymią wartością.

Za zaproszenie na jarmark podziękował burmistrz Modrego Kamienia na Słowacji, Aladar Bariak. Nie potrzebował tłumacza, bo już zdążył się nauczyć po polsku. – Przyjaźnimy się ze sobą już od dwudziestu lat – mówił z satysfakcją.  

Po wystąpieniu zaproszonych gości wszyscy stanęli na baczność. Zostały odegrane hymny trzech krajów: Polski, Węgier i Słowacji.

W barwach biało-czerwonych

Z dużym powodzeniem zaprezentowały się na scenie dzieci z dwóch szkół podstawowych, z „Dwójki” i „Jedynki”

Tym razem głównym akcentem występu Szkoły Podstawowej nr 2 było 100-lecie odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy szóstej przygotowali „Taniec z flagą” oraz układy taneczno-baletowe z wstążkami i kwiatami w barwach biało-czerwonych „Odrodzenie Ojczyzny”. Z kolei uczniowie klasy drugiej gimnazjum przedstawili układ taneczny z szarfami w kolorach bieli i czerwieni pod hasłem „Korowód wolności”. Występy te ilustrowane były muzyką klasyczną i piosenką „Jesteśmy stąd”. W programie pojawiły się akcenty europejskie: w wykonaniu klasy szóstej - taniec hiszpański w oryginalnych kostiumach, w wykonaniu oddziału przedszkolnego - „Marsz Radetzkiego”.

Uczennice klasy szóstej przedstawiły taniec z parasolkami do piosenki „Parasole od łez’’, uczennice klasy siódmej - taniec współczesny. Zwieńczeniem programu było wystrzelenie na wiwat płatków biało-czerwonych róż..

Program powstał pod kierunkiem dyrektor szkoły Joanny Bińczak oraz nauczycieli, głównie Iwony Budzeń, Justyny Mazurek, Anny Kotkowskiej, Marii Strzyż. - Dzieci i młodzież szkoły oraz rodzice włożyli ogromny wkład pracy w przygotowanie programu, który spotkał się z dużym uznaniem publiczności – mówi dyrektor Joanna Binczak. - . Dla całego środowiska szkolnego była to cenna nauka współpracy i kreatywności. Sukces wystąpienia na forum lokalnym stał się dla młodych artystów źródłem prawdziwej satysfakcji.

 Dobra zabawa

Ciekawy był też występ uczniów SP nr 1. Na scenie wystąpiły dzieci w wieku czterech lat i w wieku gimnazjalnym.. Na scenie pojawiły się dzieci z klas zerowych i uczniowie wszystkich kolejnych klas aż do gimnazjalnych, blisko 70 osób.

– Na pewno elementem spajającym była dobra zabawa – wyjaśnia koordynator całego programu, Magdalena Szemraj. - Nasza szkoła ma taką dewizę, że można uczyć się, bawiąc i jednocześnie można bawiąc się, uczyć. To była myśl przewodnia naszego występu i tę dobrą zabawę pokazaliśmy na scenie.

Dzieci zaprezentowały układy nowoczesnego tańca. To sprawiało im ogromną frajdę przed publicznością, przed swoimi znajomymi, koleżankami, kolegami, rodzicami, bliskimi. Dla równowagi na zakończenie uczniowie wykonali dwa utwory, jeden Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”, drugi – wspólny song, gdzie wszyscy mogli razem zaśpiewać. Śpiewały najmniejsze pociechy szkoły, Madzia Susło i Maciej Wydrych. Towarzyszyli im starsi koledzy z całej szkoły.

W przygotowanie programu, oprócz Magdaleny Szemraj, ogromna pracę włożyły panie z klas młodszych, Danuta Rucińska, Honorata Kadela, Dorota Kozub,

 Musical, konkursy, koncerty

Z musicalem „Tajemniczy zamek” wystąpiła Łódzka Agencja Koncertowa. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny zorganizowany przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Opatowie. Na scenie wystąpiła „Kapela Ludowa Opatów”, która ostatnio znalazła się w finale Buskich Spotkań z Folklorem. Kawiarenka Krówkowa Opatowskiej Spółdzielni Mleczarskiej zorganizowała konkurs pod hasłem „Smaki krówki opatowskiej”.

Opatowski Teatr Muzyczny przy Opatowskim Ośrodku Kultury zaprezentował znany już publiczności spektakl „Komeraże i romans Szpicbródki”. Z koncertami wystąpiły zespoły: BRO, Alergen, Opatowska Orkiestra Dęta imienia Józefa Grudnia, przy OOK, Starachowianie, Joryj Kloc, Red Lips.

Dużym powodzeniem cieszył się koncert Aloszy Awdiejewa z zespołem.

baner sipws1

75 ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA POLSKIEGO