Opatowskie twarze niepodległości.


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej wspólnie z Opatowskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało spotkanie, które promowało album „Opatowskie twarze niepodległości” Andrzeja Żychowskiego i Krzysztofa Skowrona.
 - Oprócz mówienia o wielkich postaciach, Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewskim, społeczności lokalnej należy przybliżyć informacje o postaciach lokalnych – powiedział regionalista, miłośnik małej ojczyzny, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, na co dzień nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2,  Andrzej Żychowski, który ze swych bogatych zbiorów wybrał fotografie mieszkańców tworzących niepodległość. – Pokazaliśmy szefa wywiadu i kontrwywiadu polskiego w czasie wojny, Stanisława Gano, Ludwika Darowskiego, nominowanego na premiera rządu polskiego przez Gabriela Narutowicza. Nieznanym elementem naszej lokalnej historii jest funkcjonowanie samorządu terytorialnego, gminnego i powiatowego, w którym działali wybitni mieszkańcy miasta i regionu.


Autorzy albumu przedstawili cykl zdjęć, które są zaproszeniem na uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego. Pokazali zdjęcia, które przedstawiają stojących przed pomnikiem Ludwika Zwierzdowskiego „Topora” strażaków, harcerzy, zdjęcia z kościoła. Pozostałe fotografie pochodzą ze szkół, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, urzędu pocztowego. Ciekawe są zdjęcia szkolne. Andrzej Żychowski wspominał też o innym ważnym dokumencie. To „Hejnał opatowskiej straży pożarnej” napisany w 1916 r. przez Adama Czerbaka, malarza, poetę, kompozytora, który wędrował z Podkarpacia, przebywał w Sandomierzu, trafił do Opatowa. Być może teraz w 100-lecie odzyskania niepodległości należałoby wykonać ten utwór.              
Spotkanie prowadził Jerzy Nogal z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głos zabierał Adam Kościołek, który mówił o urzędzie starosty. Ciekawe były wypowiedzi Haliny Hajmowicz, która przybyła z Warszawy z Andrzejem Badowskiim i Jolanta Rzepecka-Badowską, by opowiedzieć o swoich przodkach, rodzinach Musielskich i Badowskich, których nazwiska na trwałe zapisały się w historii Opatowa.

baner sipws1

75 ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA POLSKIEGO