Drogi do niepodległości

Atak na kasę

Na rynku w Opatowie odbyła się rekonstrukcja bitwy, którą przed 155 laty stoczyli powstańcy styczniowi z wojskami rosyjskimi.

Rekonstrukcja przed ratuszem

- To jedna z nielicznych potyczek wygranych przez powstańców największego zrywu niepodległościowego – powiedział Roman Marchewka z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, które było organizatorem uroczystości. - Bitwa z 25 listopada 1863 r. pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości. Postanowiliśmy nadać temu wydarzeniu nazwę „Opatowskie drogi do niepodległości”.

Roman Marchewka podczas rekonstrukcji dawnych zdarzeń pełnił rolę narratora. Przypomniał tło historyczne tamtych wydarzeń. Około 20 listopada generał Józef Hauke –Bosak koncentruje 210 koni, czyli trzy szwadrony jazdy i na czele tych sił zamierza zdobyć Opatów. Wie, że siły rosyjskie zgromadzone w Radomiu i Opatowie wyruszyły na tłumienie ruchów powstańczych w rejonie Iłży.

Zwycięską bitwę odtworzyły na placu przed ratuszem dwie grupy rekonstrukcyjne: Małogoski Oddział Powstańczy oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9. Kompania 1863. Opatowa broniło około 180 żołnierzy rosyjskich, w tym kilku Kozaków i kampania żandarmerii.

Piechota rosyjska zajmowała ratusz. Udało się przeprowadzić zwycięski atak. Kasa powiatowa została zabrana. 5 żandarmów wzięto do niewoli, ze strony powstańców zginął podporucznik Tyszkiewicz i ranny został jeden podoficer. Po zwycięskiej bitwie powstańcy udali się w kierunku Szydłowa.

Wolny powiat opatowski

Tłumnie zgromadzili się na rynku mieszkańcy, którzy z uwagą śledzili rekonstruowane zdarzenia. Po ich zakończeniu przeszli przed pomnik Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”, gdzie ustawiona została scena. Narrator poinformował, że uroczystości związane z obchodami powstania styczniowego były obchodzone od początku odzyskania niepodległości. Często uczestniczył w nim Józef Piłsudski. Mieszkańcy powitali rekonstruktorów, marszałka i żołnierzy niepodległej Rzeczpospolitej.

- Witamy w wolnej, niepodległej Polsce – zwrócił się do mieszkańców marszałek Józef Piłsudski. - . Kiedy wyruszaliśmy spod krakowskiej Oleandrów z małą garstką ludzi, żołnierzy, strzelców, późniejszych legionistów nikt nie przypuszczał, że Polska w 1918 r. odzyska upragnioną niepodległość. Witam serdecznie w imieniu własnym, w imieniu burmistrza, starosty. Niech żyje wolna Polska!

Starosta opatowski Tomasz Staniek podziękował mieszkańcom za przybycie. - To bardzo ważne dla nas, gdyż rozpoczynamy szóstą kadencję samorządu – powiedział. - Ta obecność dodaje nam wiary, że to, o czym mówiliśmy niedawno, uda nam się zrealizować. Jesteśmy dumni, że mamy wolną Polskę, wolny powiat opatowski.  

Burmistrz Grzegorz Gajewski nie ukrywał, że frekwencja przeszła jego najśmielsze oczekiwania. -Chcemy państwa zapewnić, że tak jak wsparliśmy doskonały pomysł Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, tak będziemy wspierać każdą inicjatywę patriotyczną, historyczną, religijną, która będzie wskrzeszać ducha patriotyzmu, integrować społeczność Opatowa - powiedział.

Grzegorz Gajewski poinformował, że niedawno podjął ze starostą decyzję, by odbudować i zadbać o miejsce związane z mogiłą 8 powstańców, którzy leżą obok szpitala. Starosta Tomasz Staniek zaprosił na jarmark bożonarodzeniowy, na wspólną opatowską wigilię. Na scenie pojawiły się miejscowe zespoły, grupy artystyczne, Opatowski Teatr Muzyczny, który przedstawił inscenizację i śpiewał wspólnie z mieszkańcami pieśni patriotyczne.

Mieszkańcy mogli się zagrzać przy ognisku. Przygotowano krówki opatowskie ze specjalnym opakowaniem, które upamiętniało wydarzenie. Nie brakowało gorącej grochówki i grzańca.

baner sipws1

75 ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA POLSKIEGO