Pamięć o bitwie opatowskiej  

W 156. rocznicę powstania styczniowego i 155. bitwy opatowskiej odbyły się w Opatowie uroczystości patriotyczne. W sali widowiskowej Ośrodka Kultury mieszkańcy obejrzeli spektakl „Chwała zwyciężonym", następnie delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem mjr Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego.

W spektaklu „Chwała zwyciężonym” wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Nr 1, głównie klas mundurowych, ale też klas technikum. Układ choreograficzny do poloneza przygotował Marek Frejlich, tańczyli uczniowie klas pierwszych liceum służb mundurowych.

Mieszkańcy usłyszeli fragmenty prozy Stefana Żeromskiego, piosenkę Marka Grechuty ”Wolność”, utwór „Miejcie nadzieję” Adama Asnyka. Współczesne teksty świetnie uzupełniały się dawnymi. Ciekawa była scenografia, skromna, oszczędna, surowa, na czarnym tle flaga biało-czerwona, w dali brzozowe krzyże. Znalazł się też niewielki stolik z książkami, które zawsze towarzyszyły Polakom, czapką żołnierza z czasów Księstwa Warszawskiego jako symbol odwagi, waleczności, stare zdjęcia jako pamiątki. Kącik odgrywał też rolę saloniku, wnętrza mieszkania.

- Pokazałam retrospekcję wydarzeń historycznych – powiedziała po spektaklu Edyta Gwoździk, która wyreżyserowała spektakl. – Był polonez na balu, gdzie pojawiały się głosy, że wybuchnie powstanie, młodzi mężczyźni brani są do wojska. Widzimy ich determinację, gdy zostawiają swoje matki, narzeczone i idą walczyć za ojczyznę. Padają ze sceny teksty o ofiarach, które pochłonęły ze sobą walki. Jednak zakończenie tego widowiska jest bardzo optymistyczne. Przez wiele pokoleń ludzie się mijali, zostawali za sobą ślad, który nadal jest obecny w naszym życiu. Najważniejsze jest przesłanie kończące spektakl, które nawiązuje do jednego z wierszy opatowskich poetów, że miasto zostanie i nadal będzie trwało. Ważne jest to, byśmy i my zostawili ślad dla następnych pokoleń.

Burmistrz Grzegorz Gajewski podziękował młodym artystom za upamiętnienie powstańców, opiekunom – za przygotowanie spektaklu, mieszkańcom – za tak liczne przybycie na uroczystości. Przypomniał, że powstanie styczniowe było największym polskim. narodowym zrywem, trwało dwa lata, zakończyło się upadkiem jak poprzednie listopadowe. - Tytuł dzisiejszego spektaklu jest wymowny „Gloria victis”, „Chwała zwyciężonym” – podkreślił. - Gdyby jednak nie ten zryw powstańców, ich odwaga, wiara w to, że można być Polakiem i walczyć o Polskę, chociaż jej nie ma na mapie, być może i nasz kraj dzisiaj byłby inny, być może rusyfikacja, germanizacja postępowałyby szybciej.

Grzegorz Gajewski wyraził zadowolenie, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, Zespół Szkół nr 1 tak intensywnie zabiegają o upamiętnienie powstańców styczniowych, z którymi nierozerwalnie wiąże się też historia Opatowa. Nie ukrywał, ze bitwa opatowska była wprawdzie jedną z około 200 bitew i potyczek, ale jedną z większych powstania styczniowego. Wzięło w niej udział około 1800 żołnierzy po obu stronach barykady.

- Cieszę się że w każdą rocznicę bitwy spotykamy się, by uczcić powstańców, bohatera dowodzącego oddziałami polskimi, pułkownika Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”, który dwa dni po przegranej bitwie został stracony na Rynku – powiedział. - Pamiętajmy o tych wszystkich powstańcach, bo dzięki nim jesteśmy dzisiaj Polakami. Pamiętajmy o naszych symbolach narodowych, o naszych barwach, bądźmy z nich dumni, dumni ze swojej historii, bo tylko szanując swoją historię i pamiętając o niej możemy przekazywać następnym pokoleniom te wartości, które stały się najważniejsze dla tych, którzy ginęli za wolną Polskę wtedy, kiedy Polski nie było.

Po spektaklu publiczność udała się do rynku opatowskiego, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Wiązanki kwiatów przed pomnikiem mjr Ludwika 'Topora' Zwierzdowskiego złożyli przedstawiciele opatowskich szkół, dyrektorzy instytucji oraz władze Miasta i Gminy Opatów.

Mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem burmistrza Miasta i Gminy Opatów Grzegorza Gajewskiego.

Organizatorami obchodów rocznicowych byli: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej oraz Opatowski Ośrodek Kultury.

baner sipws1

75 ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA POLSKIEGO