Drukuj

Czwarty raz Świecimy na Niebiesko!


Mamy znowu miesiąc kwiecień! Szkoła Podstawowa nr 1 im. gen. bryg. Stanisława Gano w Opatowie – czyli Opatowska Jedynka już czwarty rok realizuje w ramach globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu”, szereg działań propagujących wiedzę
o autyzmie. Cykl tych działań realizowanych przez kwiecień w szkole nosi miano Niebieskiej Jedynki. Podejmujemy wówczas aktywne działania na rzecz zmiany sytuacji osób z ASD (Autism Spectrum Disorder) i ich rodzin. Nasze różnorodne działania oparte są stale na trzech filarach: solidarności, wiedzy i wsparciu, a przyświeca im hasło „Jedynka świeci, edukuje, wspiera”. W trakcie tych trzech lat podjęliśmy szereg, nietuzinkowych działań, skierowanych zarówno do uczniów, rodziców, nauczycieli i specjalistów.


Tegoroczne kwietniowe obchody, zostały zaplanowane wspólnie przez dyrektor szkoły Annę Przygodę i koordynatorki wszystkich edycji Niebieskiej Jedynki: Wiolettę Grabską i Annę Michalik-Sadaj we współpracy z dwoma opatowskimi instytucjami oświatowymi, tj. Niepublicznym Przedszkolem z Oddziałami Integracyjnymi „HaHaHa” i Niepublicznym Technikum im. gen Władysława Andersa. W tym roku również na znak solidarności z osobami z ASD opatowska Jedynka zaświeciła się na niebiesko.
Cieszymy się z faktu, że coraz więcej szkół i instytucji w naszym mieście, a nawet powiecie 2 kwietnia świeci na niebiesko.
W bieżącym roku rozbłysły błękitem następujące opatowskie budynki użyteczności publicznej: Urząd Miasta i Gminy, Starostwo Powiatowe, Opatowski Ośrodek Kultury, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Zespół Szkół nr 1 , Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego, Niepubliczne Technikum im. gen. Władysława Andersa, Szkoła Podstawowa nr 1 im. gen. bryg. Stanisława Gano, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Partyzantów Ziemi Opatowskiej, Publiczne Przedszkole, Niepubliczne Przedszkole z oddziałami integracyjnymi „HaHaHa”, a także Urząd Gminy w Sadowiu.
W tym roku pod hasłem OPATÓW dla Autyzmu w dniu 5 kwietnia odbędzie się w Opatowskim Ośrodku Kultury „Niebieski Tutorial, czyli krok po kroku o autyzmie”. Celem tego spotkania jest opracowanie Niebieskiej Mapy Potrzeb dziecka z dysfunkcjami z obszaru CZR (Całościowe Zaburzenia Rozwoju) oraz jego rodziny.