Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie

Święto rolników w Opatowie

XIX Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w tym roku odbyły się w Opatowie. Po nabożeństwie w kolegiacie św. Marcina z Tours barwny korowód przeszedł do rynku, gdzie odbyła się część oficjalna i obrzędowa.

Zaszczyt dla gminy, powód do dumy

- Organizacja dożynek wojewódzkich to zaszczyt dla gminy, powód do dumy – powiedział podczas powitania gości burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski. - To nie tylko święto rolników, ale możliwość promocji miasta. Opatów wreszcie został zaznaczony na mapie województwa i mam nadzieję, że to będzie pierwszy krok, aby móc popularyzować nasze miasto. To szczególny ośrodek, ziemia przesiąknięta tradycją, historią.

Starosta opatowski Tomasz Staniek przypomniał gościom, ze powiat rozciąga się między Wisłą i Górami Świętokrzyskimi, jest bardzo malowniczy, w 80 procentach rolniczy. – Mamy się czym pochwalić, dlatego postawiliśmy na promocję wszystkich ośmiu gmin, tego, co mają najlepsze. Nie zapominamy o Opatowie, który będzie dążył do tego poziomu, który uzyskał Sandomierz czy Kazimierz Dolny.

Pod patronatem Prezydenta RP

Podczas mszy świętej w Kolegiacie św. Marcina z Tours biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski przytaczał wiersze wielu wybitnych poetów, słowa Jana Pawła II i porównywał rolników do ewangelicznego siewcy. - Odpowiedzialność za ziemię i mieszkańców wsi to część odpowiedzialności za nasze polskie państwo – podkreślił. - Rolnictwo to nie prywatna sprawa, ale to dobro całego narodu.

Ksiądz biskup poświęcił wszystkie wieńce diecezjalne i powiatowe, które były prezentowane wokół świątyni.

Na scenie w rynku marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który dożynki objął patronatem narodowym w 100-lecie odzyskania niepodległości. Prezydent podziękował rolnikom „za wielką odpowiedzialność, za całoroczny trud, za udział w rozwoju gospodarczym i budowaniu pomyślności Rzeczpospolitej, za chleb na polskich stołach, stanie przy wartościach patriotycznych oraz niezmiernie ważnych i pięknych tradycjach polskiej wsi”. Prezydent chwalił rolników za całoroczny trud, za udział w rozwoju gospodarczym kraju. Mówił o ogromnych ich zasługach na rzecz trwania przy wartościach patriotycznych i kultywowania pięknych tradycji polskiej wsi.

Bezpieczeństwo żywnościowe, skarbnica tradycji

Gości dożynek powitali starosta opatowski Tomasz Staniek, wicestarosta Małgorzata Jalowska, burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski. Poseł, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka odczytała list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego, w którym napisał, że „obszary wiejskie to nasza narodowa duma, bogactwo i jednocześnie ważny filar gospodarki”.

Po oficjalnych powitaniach, życzeniach i podziękowaniach starostowie dożynek Edward Kupiec ze Strzyżowic spod Opatowa oraz Renata Jędrzejewska z podopatowskich Wojciechowic przekazali marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu dorodny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy przygotowany przez Wojewódzki Dom Kultury z udziałem delegacji powiatowych, które ośpiewały i obtańczyły swoje wieńce wyłonione w rywalizacji na swoim szczeblu.

Marszałek Andrzej Bętkowski podziękował rolnikom za tegoroczne zbiory, za bezpieczeństwo żywnościowe Polski, Polaków. - Chcę z całą mocą podkreślić, to wymiar, o którym często nie pamiętamy, nie zwracamy na niego uwagi, że to właśnie dzięki pracy polskiego rolnika, dzięki wam, dzięki waszemu codziennemu trudowi obarczonemu ryzykiem, bo przecież jesteście zdani na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów, jesteśmy jednak w Polsce bezpieczni – wrócił się do rolników. - Mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni. Dziękuję za przechowywanie tradycji, polskiej wiary. Polski chłop, polska tradycyjna rodzina w najtrudniejszych warunkach nie pozwoliły sobie odebrać wiary ojców.

Zwycięzcy konkursów

W konkursie „Piękna i Bezpieczna Zagroda – Przyjazna Środowisku” pierwsze miejsce zdobyło gospodarstwo Alicji i Kamila Majcherów z gminy Wodzisław, powiat jędrzejowski, drugie – gospodarstwo Lucyny i Grzegorza Warzechów z gminy Pacanów, powiat buski, trzecie – gospodarstwo Elżbiety i Jacka Mikułków z gminy Nowa Słupia, powiat kielecki.

W konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii ekologiczne gospodarstwo towarowe zwyciężyli Gabriela i Krzysztof Królowie z Brześcia, gmina Bliżyn w kategorii ekologia, środowisko – Agata Machocka z Cisowa, gmina Daleszyce. Z kolei konkursie „Świętokrzyski Rolnik Roku 2019” w kategorii do 10 ha wygrał Jacek Czekaj, do 30 ha – Lucyna Kukulska, obydwoje z powiatu kieleckiego, powyżej 30 ha – Adam Świtała z powiatu włoszczowskiego.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec wygrał powiat sandomierski, który reprezentować będzie nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Prezentacje folkloru

Na opatowskim rynku nie brakowało świętokrzyskiej kultury i folkloru. Swoje wyroby, propozycje zaprezentowali świętokrzyscy artyści ludowi, twórcy rękodzieła, a także regionalne instytucje kulturalne. Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach przedstawił widowisko pod nazwą „Świętokrzyskie igrce”, na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”. Prezentowali się lokalni wokaliści, występowały ludowe zespoły śpiewacze, taneczne, instrumentalne. Gwiazdą wieczoru była grupa „Brathanki”.

Dożynki wojewódzkie w Opatowie zorganizowali: marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, prezes zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla, starosta opatowski Tomasz Staniek oraz burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski.

baner sipws1

75 ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA POLSKIEGO