Spotkanie z leśniczym

          W dniu 6 listopada 2019r. w Przedszkolu Publicznym w Opatowie gościliśmy pana leśniczego Andrzeja Zagnieńskiego z Nadleśnictwa Łagów. Nasz gość bardzo interesująco opowiedział o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Uczestnicy spotkania najpierw obejrzeli film, który prezentował różne zwierzęta leśne. Dzięki tej projekcji przedszkolaki miały okazję poznać wygląd, życie, zwyczaje i upodobania wybranych zwierząt zamieszkujących lasy naszej okolicy. Następnie pan Andrzej zadał przedszkolakom wiele pytań oraz zagadek, z którymi dzieciaki świetnie sobie poradziły. Same też skierowały do leśniczego mnóstwo pytań i chętnie dzieliły się z Nim swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Nasz gość bardzo mocno podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim żyjących.

Dalsza część spotkania miała charakter warsztatowy. Odbywała się w salach poszczególnych grup przedszkolnych i nakierowana była na zdobywanie umiejętności prawidłowego dokarmiania ptaków w czasie zimy. Dzieci miały za zadanie samodzielnie przygotować, zgodnie z ustaloną ilością porcji (kubeczków), mieszankę dla ptaków.

- Kukurydza, słonecznik, pszenica czy siemię - to prawdziwe smakołyki i niezbędne składniki pokarmowe dla ptaków , które w czasie trwania srogiej zimy nie odlatują z Polski – mówił pan leśniczy.

Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało od Pana Andrzeja torebkę z własnoręcznie przygotowaną mieszanką nasion. Upominek ten będzie służyły dzieciom do dokarmiania ptaków w okresie zimy.

Żegnając się, pan leśnik jako wyraz wdzięczności za ciekawie przeprowadzone zajęcia otrzymał od przedszkolaków laurki przygotowane dzień wcześniej.

baner sipws1

75 ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA POLSKIEGO