Drukuj

Narodowe Święto Niepodległości

W 101. rocznicę odzyskania niepodległości mieszkańcy miasta i gminy złożyli kwiaty przed pomnikiem Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”. Nowością tegorocznych uroczystości był piknik na rynku.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kolegiacie pod wezwaniem świętego Marcina z Tours. Ranga nabożeństwa tradycyjnie była szczególna, bo 11 listopada to w Opatowie święto patrona parafii, dzień odpustu. Później mieszkańcy przemaszerowali na rynek. Przed pomnikiem ustawiły się poczty sztandarowe najważniejszych instytucji i organizacji.

 Jeden wspólny cel

Burmistrz Grzegorz Gajewski powiedział o znaczeniu uroczystości i podziękował tym, którzy wywiesili flagę biało-czerwoną. Mówił o tym, że o dzyskiwanie niepodległości to był proces.   Polacy walczyli o wolność od pierwszych dni niewoli. Burmistrz przytaczał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego kierowane dla Polaków, które były bardzo aktualne w naszych czasach.

Grzegorz Gajewski podziękował władzom duchownym, przedstawicielom służb mundurowych, wojska, policji, straży pożarnej, cechom, kombatantom, dyrektorom i pracownikom placówek oświatowych i kulturalnych, prezesom i pracownikom zakładów pracy, przedstawicielom stowarzyszeń, przede wszystkim dzieciom i młodzieży, wszystkim delegacjom, które przybyły, by złożyć wiązanki kwiatów przed pomnikiem Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”.

- Wszyscy jesteśmy opatowianinami, Polakami – podkreślił. - Niech jeden będzie cel dla nas wszystkich, dobro naszej gminy, dobro naszej ojczyzny, pomyślność mieszkańców. Niech Pan Bóg błogosławi naszej ojczyźnie, naszemu miastu i naszej gminie. Niech się rozwijają dla wspólnego dobra.

- Dzisiejszy udział w uroczystości to praktyczny udział w historii, którą wspólnie tworzymy – powiedziała wicestarosta powiatu opatowskiego Małgorzata Jalowska. - . Szanowni państwo, zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i ważnym dla każdego z nas. To dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski, uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. Wierzę, że dzięki temu będziemy państwem silnym, takim, z którym będą liczyć się inne narody.

Przed pomnikiem w rynku złożone zostały wieńce od szkół, prokuratury, policji, straży miejskiej, jednostki wojskowej z Sandomierza oraz ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej, harcerzy i wielu innych instytucji. W składaniu wieńców asystowali uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół numer 1. Jako pierwsza pokłoniła się przed pomnikiem delegacja samorządu gminy na czele z burmistrzem Grzegorzem Gajewskim.

Świetnie zadebiutowały na uroczystościach opatowskie mażoretki, które przyprowadziły i odprowadziły poczty sztandarowe.

 Piknik na rynku

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości rozpoczął się w rynku piknik niepodległościowy.

Mieszkańcy śpiewali pieśni niepodległościowe przy rozpalonym ognisku. Każdy mógł otrzymać śpiewnik z najpopularniejszymi utworami. Koncert cieszył się sporą popularnością.

Pracownicy Opatowskiego Ośrodka Kultury bez przerwy prowadzili warsztaty wykonywania biało-czerwonych kotylionów. Co chwila mieszkańcy podchodzili do stoiska, by otrzymać ozdobne elementy.

Dużą atrakcją było przygotowywane na olbrzymiej patelni kaszotto. W roli kucharki wystąpiła laureatka popularnego programu kulinarnego MasterChef, Joanna Studnicka.

 A to Polska właśnie

Wieczorem w ośrodku kultury odbył się spektakl zatytułowany „A to Polska właśnie”. Burmistrz Grzegorz Gajewski pogratulował Edycie Gwoździk, Magdalenie Szemraj, Pawłowi Żerdeckiemu za szlifowanie młodych talentów. Wyraził zadowolenie, że Opatowski Teatr Muzyczny kontynuuje swoją działalność, gromadzi wokół siebie dzieci, młodzież, osoby uzdolnione artystycznie.

Publiczność obejrzała ponad godzinny spektakl, który w tym roku powstał na podstawie zupełnie nowego scenariusza. - Wykorzystane zostały kompilacje różnych tekstów polskich twórców, między innymi Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego, ale także utwory współczesnych autorów – powiedziała Edyta Gwoździk. - Pojawiły się pieśni tradycyjne, ale także współczesne o tematyce patriotycznej, wolnościowej.

Na scenie wystąpiło około 40 osób. Liczna była grupa wokalistów, w tym roku dołączył do zespołu Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rolę wiodącą, Pielgrzyma, Komentatora grał Andrzej Raczyński, właściwie absolwent, podopieczny grupy teatralnej, który dziś pracuje zawodowo, ale jeśli czas mu pozwala, to z sentymentem i wielką sympatią powraca do gry. W spektaklu występuje jako Przewodnik, który pojawia się między kilkoma scenami. Ważna była postać grana przez Marcina Wyzę, który wcielił się w postać Konrada z „Wesela” Wyspiańskiego i mówił o tym, jak wielkim i ważnym wydarzeniem był 1918 rok.

Wróciły dziewczęta o przepięknych głosach, Agata Soja, Anna Surma, śpiewały laureatki różnych festiwali, Zuzia Wiśniewska, Weronika Gumuła.