Mikolajki 2019

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w opatowskim przedszkolu

   20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

W Przedszkolu Publicznym w Opatowie świętowaliśmy ten dzień realizując akcję zaproponowaną przez UNICEF, pod hasłem: ,,Dla każdego dziecka, dzieciństwo”.

W środowy poranek zarówno przedszkolaki jak i nauczyciele przyszli do przedszkola ubrani na niebiesko manifestując w ten sposób solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. O godzinie 9.30 rozpoczęły się niecodzienne zajęcia warsztatowe dla wszystkich grup przedszkolnych. Na powitanie zaproponowano zebranym projekcję filmów promujących Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, następnie odbyła się krótka pogadanka i quiz o przywilejach najmłodszych. Okazało się, że bardzo ciekawym, ale i trudnym zadaniem było wypracowanie w grupach plakatów ilustrujących konkretne prawa dzieci. Dzieciaki angażowały się w tę pracę, chcąc jak najładniej przykleić rysunki ilustrujące ,,Konwencję o prawach dziecka” oraz dobrać właściwe do nich podpisy. Najstarsze grupy zaprezentowały też wiersz i piosenkę o tematyce związanej z tym dniem. Celebrowanie święta Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zakończyło się niebieskim przemarszem ulicami Opatowa. Przedszkolaki maszerowały z niebieskimi balonikami wręczając ulotki dorosłym, w których spisano przysługujące im prawa.

Czytaj więcej...

szkolenie dla rolnikow

 Honorowy Patronat
Burmistrza Miasta i Gminy Opatów Grzegorza Gajewskiego plakat

Narodowe Święto Niepodległości

W 101. rocznicę odzyskania niepodległości mieszkańcy miasta i gminy złożyli kwiaty przed pomnikiem Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”. Nowością tegorocznych uroczystości był piknik na rynku.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kolegiacie pod wezwaniem świętego Marcina z Tours. Ranga nabożeństwa tradycyjnie była szczególna, bo 11 listopada to w Opatowie święto patrona parafii, dzień odpustu. Później mieszkańcy przemaszerowali na rynek. Przed pomnikiem ustawiły się poczty sztandarowe najważniejszych instytucji i organizacji.

 Jeden wspólny cel

Burmistrz Grzegorz Gajewski powiedział o znaczeniu uroczystości i podziękował tym, którzy wywiesili flagę biało-czerwoną. Mówił o tym, że o dzyskiwanie niepodległości to był proces.   Polacy walczyli o wolność od pierwszych dni niewoli. Burmistrz przytaczał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego kierowane dla Polaków, które były bardzo aktualne w naszych czasach.

Czytaj więcej...

baner sipws1

75 ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA POLSKIEGO