Spotkanie z Andrzejem Nowakiem-Arczewskim
Z dużym zainteresowaniem w nowym budynku Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki w Opatowie odbyła się promocja książki Andrzeja Nowaka-Arczewskiego „Długi cień świętej gry”. Na spotkanie przybyły tłumy miłośników lokalnej historii, literatury faktu.
W spotkaniu uczestniczył burmistrz Grzegorz Gajewski, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Szczepańska, radni Rady Miejskiej w Opatowie, starosta opatowski Tomasz Staniek, przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego Bożena Kornacka, ksiądz prałat dr Michał Spociński, ojciec gwardian Anastazy z opatowskiego klasztoru.
Andrzej Nowak-Arczewski podziękował wszystkim, którzy tak licznie przyszli na spotkanie i zechcieli wysłuchać opowieści o naszym niełatwym dziedzictwie. To tu w cieniu świętej góry dochodziło do pięknych czynów, ale też niegodnych człowieka, naszemu dekalogowi, naszym modlitwom. Nie wstydźmy się rozmawiać o najtrudniejszych naszych problemach.
Historię rodziny chłopskiej Szczykutowiczów z Bukowian, ziemiańskiej Reklewskich z Wronowa, inteligenckiej Młudzików z Piórkowa autor zrekonstruował na podstawie relacji ich synów i wnuków, a także na podstawie rodzinnych fotografii, dokumentów i źródeł pisanych. W przedstawieniu tła niektórych zdarzeń pomogły autorowi umieszczone w bibliografii publikacje książkowe, jak również nigdzie niepublikowane wspomnienia. Historyczny thriller, makabreska, niemal baśniowa, alegoryczna opowieść – tak, ale nie zawieszona w próżni, tylko głęboko udokumentowana w licznych, różnorodnych źródłach.
Andrzej Nowak-Arczewski opublikował wiele głośnych książek reporterskich, których akcja szczególnie rozgrywa się na terenie powiatu opatowskiego, m.in. „My z pałacu”, „Zmiłuj się nad nami”, „Pseudonim Tarzan”, „Przykosa”. Niedawno otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie przyznawane jest osobom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury, sztuki, literatury.