NOWE MIESZKANIA W OPATOWIE

PODSTAWOWE INFORMACJE DLA ZAINTERESOWANYCH

Szanowni Państwo,

Gmina Opatów podjęła decyzję o budowie na naszej działce przy ul. Sienkiewicza dwóch czteropiętrowych budynków mieszkalnych, w których znajdzie się 109 nowych mieszkań na wynajem. NIE BĘDĄ TO MIESZKANIA KOMUNALNE.

Zasady wynajmu nowych mieszkań różnią się od zasad korzystania z mieszkań komunalnych przede wszystkim tym, że program SIM jest przeznaczony dla osób o dochodach, które są zbyt niskie żeby myśleć o zaciągnięciu kredytu i zakupie mieszkania od dewelopera, a jednocześnie są wystarczające aby wynajmujących stać było na czynsz w kwocie około 20 zł za 1m2, przy czym w tej kwocie (w tym czynszu) zawierać się będzie spłata wynajmowanego mieszkania, co spowoduje że po kilkunastu latach wynajmujący będą mogli uzyskać własność zajmowanej nieruchomości. 

Dla kogo mieszkania w SIM?

 • Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. “zdolność czynszową”;
 • Dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny;
 • Dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;
 • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, o którym mowa w art. 7 ust. 1a ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1116);
 • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby starsze w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych (Dz. U. poz. 1705) – tj. osoby, które ukończyły 60. rok życia.

Korzyści z bycia najemcą SIM

 • możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
 • nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym;
 • dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz);
 • możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

Atrakcyjny model finansowania, dzięki któremu stawki czynszu w mieszkaniach SIM są niższe niż na rynku komercyjnym (do 5% wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego), dzięki:

 • preferencyjnemu kredytowi udzielanemu SIM przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) do wysokości 80% kosztów przedsięwzięcia (odsetki od tych kredytów wykupuje Skarb Państwa, dzięki temu BGK może zaoferować niższe oprocentowanie);
 • partycypacji (wkładowi) najemców – maksymalnie 30%;

 

Prosimy o wydrukowanie i podpisanie ankiety.

Wydrukowane i podpisane ankiety można składać poprzez wrzucenie do skrzynki przed wejściem budynku Urzedu Miasta i Gminy w Opatowie ul. Plac Obrońców Pokoju 34, 27-500 Opatów lub poprzez wysłanie podpisanych ankiet na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

ANKIETA „SPOŁECZNA INCJATYWA MIESZKANIOWA”