Wolność po 123 latach niewoli

            Święto Niepodległości          

            Główne obchody Święta Niepodległości w Opatowie tradycyjnie odbyły się w rynku, przed pomnikiem Ludwika Zwierzdowskiego „Topora”.

    Potrzebne zgoda i rozsądek

            Wcześniej uczestnicy uroczystości spotkali się przez budynkiem Urzędu Miasta i Gminy, by potem pomaszerować wspólnie do kolegiaty świętego Marcina, gdzie ksiądz prałat Stanisław Szczerek odprawił mszę za ojczyznę. Po wyjściu ze świątyni przemarsz pod pomnik poprowadziła Kompania Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatowie i Reprezentacyjna Orkiestra „Tempo” Iwanowice pod batutą Izabeli Wojcierowskiej, który po przyjściu przed pomnik odegrała „Hymn Państwowy”.

            - Po roku przerwy spowodowanej epidemią znowu spotykamy się na uroczystościach Święta Niepodległości – zwrócił się do mieszkańców burmistrz Grzegorz Gajewski. – Wspólnie świętujemy ten wielki dzień. Dziękuję pocztom sztandarowym za przybycie, delegacjom szkół, różnych instytucji. Mamy piękne przykłady zmiany pokoleniowej, młodzi ludzie kontynuują tę piękną tradycję obchodów.  Składamy kwiaty w miejscu stracenia bohatera z powstania styczniowego. Pamiętamy  dzisiaj o bohaterach naszych powstań styczniowych, zrywów narodowych. Po 123 latach zaborów nasi ojcowie mieli wreszcie przywilej mówienia w polskim języku.

            Burmistrz Grzegorz Gajewski przypomniał, że gdyby nie zgoda i rozsądek Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego trudno byłoby wyobrazić sobie wolność ojczyzny, wspólne działania prowadzące do niepodległości. 

            - Co oznacza słowo patriotyzm w wolnej, niepodległej Polsce? – pytał burmistrz. - Mówiąc jednym językiem, wychowaliśmy Polaków różnych gatunków. Co sprawia, że jesteśmy postrzegani jako naród skłócony, niestabilny? Co skłania, że mówimy różnymi językami. W obliczu tego, co dzieje się na naszej wschodniej granicy, to niebezpieczne. 

            Grzegorz Gajewski podziękował za zgodną współpracę starości, radnym, sołtysom. Życzył, by w kraju zapanowała zgoda narodowa. Przytoczył słowa Marii Konopnickiej o polskim narodzie, „królewskim szczepie piastowym”.

            Starosta Tomasz Staniek mówił, że to szczególne święto. Wolność, niepodległość zostały okupione przelana krwią. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, musimy ją pielęgnować.

            Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dr Artur Lis odczytał list poseł na Sejm Anny Krupki skierowany do mieszkańców. Orkiestra zagrała na koniec „Rotę” i wiązankę melodii  patriotycznych.

             Od nienawiści chroń nas, Panie

            Dalsza część uroczystości odbyła się w Opatowskim Ośrodku Kultury, gdzie zaprezentowano przedstawienie „Od nienawiści chroń nas Panie” w wykonaniu wielopokoleniowego zespołu artystów.  

            Najpierw dyrektor OOK Longina Ordon przywitała wszystkich gości, zacytowała fragment wiersza Adama Mickiewicza. W prezentacji poloneza wystąpili wszyscy uczestnicy spektaklu, łącznie z seniorami. Taniec w ciekawym układzie choreograficznym przedstawiał nasze dążenia do niepodległości. 

            Młodzież przedstawiła fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. W roli Konrada wystąpił Konrad Góra, Lillę Wenedę zagrała Zuzanna Cebula. Świetnie prezentowały się też cztery żałobnice. 

            Utwory o charakterze patriotycznym przeplatane tańcem i fragmentami spektaklu wykonali: Bartosz Kozłowski – „Miejcie nadzieję”, Aleksandra Ciepiela – „Wrzosy”, Maja Gorazd – „Biały krzyż”, Zuzanna Wiśniewska – „W imię ojca”, „Wiersze wojenne”, Zuzanna Susło – „Deszcz jesienny”, Krystyna Wójcik – „Żołnierzu panienko”, Weronika Kijanka – „Modlitwa o wschodzie słońca”.  Wielopokoleniowy chór zaprezentował: „O mój rozmarynie”, „Warczą karabiny” oraz wspólnie z Leną Staniek pieśń „Jędrusiowa dola”.   

            Spektakl trwał około godziny. Nad jego scenariuszem i kompozycją pracowali: Magdalena Szemraj, Edyta Gwoździk, Roman Dulny. 

            W czasie obchodów prowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz Igi Kaczmarczyk, maleńkiej mieszkanki Opatowa chorej na rdzeniowy zanik mięśni.

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14