Zagłosuj na Nasz Zabytek - Bramę Warszawską w konkursie organizowanym przez Fundację Most the Most

Ankieta do głosowania

https://www.webankieta.pl/ankieta/676924/formularz-zgloszeniowy-i-konkursu-nasz-zabytek.html

Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

Brama Warszawska w Opatowie

Wpis do rejestru zabytków             A.536/1-2

Adres:                         ul. Kościuszki, 27-500 Opatów,

Czas powstania:        1520-1530r.

Właściciel:                 Gmina Opatów

Opis zabytku:

Zbudowana w latach 1520-1530 piękna kamienna brama na planie kwadratu, niegdyś wysoka, mająca kilka kondygnacji, stojąca przy brodzie na dawniej szerokiej rzece Łukawie. Ufundowana przez właściciela Opatowa, kanclerza wielkiego koronnego króla Zygmunta Starego - Krzysztofa Szydłowieckiego.

Wchodziła w skład systemu obrony kupieckiego Opatowa wraz z murami miejskimi i bramami: Krakowską, Lubelską i Sandomierską. Jest jedyną zachowaną do dziś. Powstała w miejscu wcześniejszej bramy i XIV-wiecznych, średniowiecznych murów obronnych.

Ponad arkadową bramą wjazdową widnieją dobrze zachowany herb rodziny Szydłowieckich oraz obraz Matki Bożej zawieszony przez ks. Szymona Pióro w roku 1922 w rocznicę „Bitwy Warszawskiej”.

Budowla dziś posiada wyłącznie jedną kondygnację, z drewnianym stropem, zwieńczoną zrekonstruowaną - stylizowaną na renesansową - attyką.

Do lat 70-tych XX w. odbywał się przez Bramę Warszawską ruch drogowy, obecnie jedynie pieszy.

Umieść pomysł na wykorzystanie zabytku

Zamieść zdjęcia zabytku, np.:

Konkurs "Nasz Zabytek"

Nasz Zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Weź w nim udział i pokaż nam zabytek w Twojej okolicy, któremu warto przywrócić świetność. Opowiedz nam w jaki sposób mógłby zostać wykorzystany w przyszłości, jak może służyć Tobie i Twojej społeczności.  Możesz wykreować jego nową funkcję społeczną. Twoje zgłoszenie ma szansę na realizację!

Konkurs „Nasz Zabytek” jest podzielony na dwie części: 

  • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie; 
  • II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.  

Dzięki Twojemu zaangażowaniu zwycięski zabytek  może zostać odremontowany i  zaadaptowany zgodnie z Twoim pomysłem.  Dzięki temu Ty, Twoi bliscy, przyjaciele i sąsiedzi zyskacie nowe, atrakcyjne miejsce wspólnych spotkań i inicjatyw. Zaangażuj się, weź sprawy w swoje ręce i zostań lokalnym bohaterem. Zachęć innych do udziału w konkursie. Stwórzcie wspólnie miejsce, które będzie wartością dla każdego mieszkańca.

Ważne – zwycięski projekt uzyska od Fundacji dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranej przez Ciebie  funkcji społecznej. 

Dlaczego warto się zaangażować?

Udział w konkursie „Nasz Zabytek” to pierwszy krok, by wykreować i zrealizować swoje pomysły. Pobudź wyobraźnię. Poczuj, że masz wpływ na własne otoczenie, a Twoje zaangażowanie przynosi namacalne i wspaniałe efekty. Twoje zgłoszenie ma szansę wygrać, a Ty zostać lokalnym bohaterem.

Dla kogo? 

Dla każdego, kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. W konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne.