Nauczmy się żyć obok siebie.

W Opatowskim Ośrodku Kultury odbył się wspaniały, pełen wzruszeń koncert „Dziwny jest ten świat”. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych grup wiekowych, od najmłodszych poprzez studentów po chórzystów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Koncert został przygotowany dla uczczenia Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja i solidarności z walczącym narodem Ukrainy.

Przed rozpoczęciem koncertu dyrektor OOK Longina Ordon nawiązywała do tytułu „Dziwny jest ten świat”, przypominając, że nasi przyjaciele z Ukrainy przybyli do Opatowa i pobliskich Modliborzyc, Koncert o wolności, miłości, prawdzie, przyjaźni, wyjątkowe myśli i piękne sny, naprawdę dziwny jest ten świat. Na tym tle mocniej niż zazwyczaj wzruszająca, „Cisza”, którą wykonał na trąbce Michał Różalski.  

Modlitwa za bohaterów Ukrainy

W pierwszej części koncertu wystąpiła uzdolniona artystycznie Wiktoria Fieniuk, która mieszka obecnie u jednej z rodzin w Opatowie i pracuje w szkole muzycznej Zdzisława Staniszewskiego. W jej wykonaniu usłyszeliśmy na skrzypcach utwór ukraińskiego kompozytora Miroslawa Skorika „Melodia”.  Następnie Wiktoria przedstawiła swój wiersz „Modlitwa za bohaterów Ukrainy”, który napisała już podczas wojny:   

Leca ptaki/ Lecą do kraju/ Gdzie ból i strach/ Wszędzie smutek/ Gdzie modlą się dzieci za pokój w Ukrainie/ Tam jest jeszcze nadzieja,/ że nie jesteśmy w ruinie/ żegnajcie teraz Wojownicy Ukrainy/ Za was się modlimy/ Codziennie, co godzinę/ Wybaczcie nam za to/ ze zgładzili was wrogowie/ W walce o Ukrainę/ I dzwonią już dzwony głośne/ Wszystkich zwołują/ Nie ma obok z nami naszych żołnierzy/ Naszych ukochanych/ Modlę się do Boga/ i serdecznie błagam/ Wróćcie żywi/ Ukochani moi.

Wiktoria Fieniuk zaapelowała do wszystkich o wspieranie Ukrainy. Niech żyje wolna Ukraina!

Kocham wolność

Przebój Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” wykonała Zuzanna Wiśniewska, „Polskie drogi” – Mateusz Woźniak. Zapadły w pamięci słowa pieśni „Mamo, tyś płakała”. Następnie fascynował piękny głos wokalistek: Natalii Pyszczek w piosence „Zamiast” i Krystyny Wójcik w piosence „Kocham cię życie”. – Wybrałam ten utwór, bo mimo różnych trudności, kłopotów, które przynosi nam codziennie los, życie jest piękne – mówiła wokalistka podczas rozmowy z reporterem wokalistka. 

Mocno zabrzmiały słowa piosenki „Co mi Panie dasz” w wykonaniu wokalistek; Zuzanny Wiśniewskiej, Zuzanny Susło, Natalii Pyszczek i Krystyny Wójcik. „Martwe morze” śpiewał Bartosz Kozłowski, „Niech żyje bal” – seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, „Czas nas pogody” – Zuzanna Wiśniewska.

Nastrój tworzyły kolejne piękne utwory:  „Aniołom szepnij to” w wykonaniu Zuzanny Susło, „Nim las, nim kłos” – w wykonaniu seniorów, „Dzięki tobie” – Natalii Pyszczek.

Piękne utwory, mocne słowa wywołały burzę oklasków: „Kocham wolność” w wykonaniu Izabeli Niewiadomskiej, Emilii Bery, Michała Różańskiego, Jakuba Maciejskiego, „Wolność – Magdaleny Susło, Krystyny Wójcik, Zuzanny Wiśniewskiej, Zuzanny Susło, Natalii Pyszczek.

Nastrojową piosenkę „Niech no tylko zakwitną jabłonie” Agnieszki Osieckiej, która zmieniła nastrój, przedstawił Bartosz Stańczyk. -  To bardzo poetycki utwór – mówił w rozmowie z reporterem Bartosz.  – Cieszę się, że mogłem go wykonać. Obecnie jestem studentem pierwszego roku wydziału produkcja medialna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. W Opatowie uczęszczam na lekcje wokalne.

I trzy kolejne wielkie utwory: „Nim wstanie dzień” w wykonaniu Natalii Pyszczek, kompozycja ukraińska w wykonaniu Ukrainki Jany Slidzewskiej , „Imagine” w wykonaniu burmistrza Grzegorza Gajewskiego i Bartosza Stańczyka.  Na koniec wszyscy wykonawcy pojawili się na scenie. Finał był imponujący.

I mocno wierzę…

Burmistrz Grzegorz Gajewski w kilku słowach nawiązał do 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i do obecnej wojny w Ukrainie. Przypomniał trudne losy Polski i Ukrainy przerwane w XVIII wieku interwencją carycy rosyjskiej Katarzyny. Historia jest nauczycielką życia. Obecnie Putin brutalnie przerywa wolność Ukrainy.

- Polacy uchwalili drugą na świecie, po amerykańskiej i pierwszą w Europie wspaniałą Konstytucję, która mogła przynieść Polsce rozwój – podkreślał burmistrz Grzegorz Gajewski. -  To wszystko zostało wstrzymane.

Grzegorz Gajewski mówił o przyjaźni narodu polskiego, o sprzeciwie wobec barbarzyńskiego napadu Putina. – Jestem dumny z naszego narodu i państwa, że udziela tak dużej pomocy Ukrainie – nie ukrywał burmistrz. – Od 24 lutego nie ustaje nasza ofiarność wobec braci z Ukrainy. To podstawa naszej wspólnej przyszłości. Jestem przekonany, że będziemy tworzyć wspaniale braterstwo między naszymi narodami. „I mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy więcej”. Wierzę, że  nauczymy się żyć w pokoju, braterstwie. Nauczmy się żyć obok siebie. Niech żyje wolna Polska! Niech żyje wolna Ukraina!  

 

Autorzy koncertu: Magdalena Szemraj, Roman Dulny. W koncercie wystąpili: Wiktoria Fieniuk- skrzypce i Jana Slidzewska – pianino, obydwie z Ukrainy, wokaliści – Krystyna Wójcik, Natalia Pyszczek, Zuzanna Wiśniewska, Zuzanna Susło, Grzegorz Gajewski, Bartosz Stańczyk, Bartosz Kozłowski, Michał Różalski, Jakub Różalski, Wiktoria Sawicka, Izabella Niewiadomska, Emilia Bera, Magdalena Susło, Julia Wiatrowska, Jakub Maciejski, Iga Wudarczyk, Julia Woźniak, instrumentaliści – Michał Różalski (trąbka, przygotowany przez Izabelę Wojcierowską), Konrad Wyroda (gitara), Mateusz Woźniak (pianino).  

Klub Tańca Promenada: Barbara Borzęcka, Karolina Wójcik, Wiktoria Siwonia, Wiktoria Partyka, Daria Żerdecka, Zuzanna Gwoździk, Krystian Wiącek, Bartek Borzęcki, Arnold  Bidziński, Maja Bidzińska, Wiktoria Lis, Emilia Kwiatkowska, Alicja Smolarska, Miłosz Rzepa, Marcel Gilewski, Maja Węglewicz, Oliwier Stachura.  

Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Halina Adamska, Danuta Gadowska, Elzbieta Gagat, Emilia Guzal, Zofia Kocznur, Krystyna Majsak, Zbigniew Nogal, Waldemar Weglewicz, Tadeusz Wosik, Stefan Żardecki, Andrzej Przygoda.

Nagłośnienie: Konrad Wyroda, Konrad Janik, światło: Sebastian Skrzypczak, Dorota Jopek, scenografia: Beata Piątek, Sebastian Skrzypczak.    

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19